top of page

2030 Yılına Kadar 100 Karbonsuz ve Akıllı Şehir

Avrupa Komisyonu, şehirleri “2030 yılına kadar 100 Karbonsuz ve Akıllı Şehir” Misyonu'na katılmaya davet ediyor. Bu kapsamda Komisyon, 25 Kasım 2021 tarihinde bir niyet beyanı çağrısı başlattı.

Misyon’un temel hedefi, 2030 yılına kadar karbonsuz ve akıllı 100 Avrupa şehrine ulaşmak ve bu şehirlerin diğer tüm Avrupa şehirlerinin 2050 yılına kadar aynı rotayı izlemesini sağlamak için deney ve yenilik merkezleri olarak hareket etmelerini sağlamak.

Misyona katılmak, seçilen şehirleri Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir parçası olarak karbonsuz olmaya geçiş sürecinin ön saflarına yerleştirecek. İklim değişikliğine karşı mücadele, gerekli çözümlerin etkin kullanımına dönüştükçe, şehirler de karbonsuz olma hedeflerine ulaşmada politikaların ilk uygulayıcıları konumunda olacaklar. Bu sürecin halka, daha az hava ve gürültü kirliliği, daha az trafik, daha az enerji tüketimi ve daha sağlıklı yaşam için pek çok faydası olacaktır.


Şehirlerden, niyet beyanında bulunmaları, karbonsuz şehir olma hedeflerine ilişkin mevcut durumları, devam eden çalışmaları ve gelecek planları hakkında bilgiler sunmaları beklenmektedir. İlgili temsilciler Çağrı’ya buradan kayıt olabilirler.


Başvuru için son tarih 31 Ocak 2022'dir. Bağımsız uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmenin ardından Komisyon, başarılı bulunan şehirlerin listesini Nisan 2022 tarihine kadar açıklayacaktır. Misyona katılan şehirler, yerel paydaşlar ve vatandaşlarla birlikte oluşturulacak bir “İklim Şehir Sözleşmesi” hazırlayacak ve uygulayacaktır. Şehirler Misyonu'nun sunacağı faydalardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

Şehirler İçin Faydaları

Misyona katılan şehirler, yerel paydaşlar ve vatandaşlarla birlikte oluşturulacak bir “İklim Şehir Sözleşmesi” hazırlayacak ve uygulayacaktır. Şehirler Misyonu'nun şehirlere sunacağı faydalar şunları içerir:

  • Dış finansmandan yararlanmak için bir Yatırım Planı geliştirmeye yönelik bir “Misyon Platformu”ndan özel tavsiye ve yardımlar

  • Bir “Görev etiketi” aracılığıyla ek finansman ve finansman fırsatlarını sağlamak

  • Şehirlerin büyük inovasyon eylemlerinin, pilot projelerin ve göstericilerin parçası olmaları için finansman fırsatları

  • Ulusal bir koordinasyon ağı aracılığıyla destek sağlanması

  • Şehirler arasında ağ oluşturma fırsatları, öğrenme ve deneyim alışverişi

  • İklim nötr çözümler için vatandaşların ve yerel toplulukların katılımı ve katılımı

  • Yüksek görünürlük – yatırım ve vasıflı işçiler için siyasi profili ve çekiciliği artırmak

  • Komisyon, misyona dahil olan şehirlerden neler bekleneceği ve misyonun seçim süreci ve işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi içeren Ekim ayında şehirler için bir Bilgi Kiti ve Sıkça Sorulan Sorular listesi (bağlantı) yayınladı.

Şehirler, Misyonun bir parçası olarak 2030 yılına kadar iklim açısından nötr olma konusundaki ilgilerini belirtmeye ve iklim nötrlüğüne ilişkin mevcut durumları, devam eden çalışmaları ve gelecek planları hakkında bilgi sunmaya davet edilmektedir.

Son Tarih 31 Ocak 2022

Şehirler, ilgi beyanı çağrısına kayıt olabilirler. Çağrıya 31 Ocak 2022'ye kadar cevap verebilecekler. Bağımsız uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmenin ardından Komisyon, seçilen katılımcı şehirlerin listesini Nisan 2022'ye kadar açıklayacak. İlk şehirler, İklim Şehir Sözleşmeleri üzerinde Görev Platformu seçim süreci tamamlanır tamamlamaz çalışmaya başlayabilecekler. Aşağıdaki linklerden tüm dokümanları indirebilirsiniz.

373 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 комментарий


Jane Ront
Jane Ront
26 июн. 2022 г.

Bu harika bir proje. Umarım hayata geçirilebilir. NakitCoins'de çalışıyorum. Burası Türkiye'nin en güzel kripto para borsası.

Лайк
bottom of page