top of page

Anaokulları Çevreye Duyarlı Olarak Tasarlanabilir

Güncelleme tarihi: 19 Nis 2022


Montessori Garden Anaokulu Vietnam’dan Öncü ve Örnek Bir Proje

Montessori Garden Anaokulu Vietnam’dan Öncü ve Örnek Bir Proje


Vietnam’da yer alan yeşil anaokulu projesinin mimarları HGAA. Yapımı 2020 yılında tamamlanan bina, 600 m² kapalı alana sahip.


Montessori, 20. yüzyılın başlarında Avrupa'da ortaya çıkan ve son yıllarda Vietnam'da gelişen yenilikçi bir eğitim yöntemi. Bu yöntem, çocukların bağımsız olarak çevreye duyarlı olarak yaşama alışkanlıkları edinmesini amaçlıyor.

Çocukların dünyayı kendi duyularıyla keşfetmeleri ve hissetmeleri için bir ortam yaratmayı hedefliyor. Montessori Bahçem Anaokulu, Montessori odaklı bir mimariyi yansıtan bir bina olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş.

Çocuklar için bir bahçe yaratmak isteyen yatırımcılar yine çocuklar için doğal bir alan, ağaçlar ve çiçekler arasında bir sınıf ortamı oluşturmuşlar.
Montessori Garden Anaokulu çocukların kendi gıdalarını üretebilecekleri alanlara sahip.

Şantiye, Vietnam'ın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Quang Ninh, Ha Long City'deki bir yerleşim bölgesinde yer almaktadır. Çocuklar için çevreye duyarlı, ekolojiye saygılı ve insan haklarını savunan basit ama değerli kavramlara atıf yapan bir bina oluşturulmuş.


Taşınabilir Bir Kreş Binası Yapılmış

Arazi sadece 5-10 yıllığına kiralandığı için hızlı bir şekilde kurulabilen, mevcut arazi üzerinde çok az etkisi olan ve gerektiğinde kolayca başka bir yere taşınabilen basit bir yapı tasarlanmış. İnanılması güç ama tüm yapı sökülerek taşınabilecek bir tasarıma sahip.


Kreş binası taşınabilir bir yapıya sahip ve tamamen çelikten oluşturulmuş.

Anaokulunda, bahçelerle çevrili 2 blok çelik çerçeve sınıfı oluşturarak çelik yapı çözümü bulunmuş. Bu 2 bloğun dışında çelik çerçeve ve tel örgüden oluşan bir kafes sistemi var. Bu nedenle zeminde büyük ağaçlar ve yukarıda meyve asmaları olan, 3 demir merdiven ve baş üstü yürüyüş yolundan oluşan bir sistemle birbirine bağlanan ve bahçede sürekli bir sirkülasyon döngüsü oluşturan 2 bahçe oluşturulmuş.


Çocuklara Spor Yaptıran Bir Yaşama Alanı

Çocuklar zeminden yukarıya ve aşağıya doğru hareket etmek için daha fazla alana sahip olacakları bir tasarıma kavuşmuşlar. Bu tasarım aslında metrekaresi çok büyük olmasa da bu binayı çocuklar için bir keşif alanı haline getirmiş. Çocuklar etrafta koşturup bitkilere bakabilir, onlara dokunabilir ve her gün büyümelerini izleyebilirler. Çocuklar bu binada kendileri için oluşturulmuş yollarda doğal olarak spor yapıyorlar.


Binanın tüm mekanları çocuklara spor yaptırıyor.

Gıda Üreten Bir Kreş Binası

Bu bahçede, çocuklar meyve asmalarını, mevsimlik sebzeleri ve en sevdikleri çiçekleri nasıl ekeceklerini ve bakımını yapmayı öğreniyorlar. Bu yapı doğaya saygılı, ekolojinin dengelerini anlayan, sürdürülebilirlik kavramına aşina bir nesil yetişmesine olanak tanıyor.


Yüksek Yeşil Alan Miktarı

Arazi alanı geniş olmasa da, sadece yaklaşık 600 m2 olmasına rağmen, yatırımcılar, çocukların normal sınıflardan daha çabuk öğrenebileceği, çevre ile bağlantı kurabileceği, doğayla etkileşime girebileceği ve doğaya yakın bir öğrenme alanı yaratmak için arazinin %50'sinden fazlasını bahçeye ayırmışlar.


Mikro iklim açısından, sınıfı çevreleyen ağaç bahçesi sınıflar için serin ve sessiz bir atmosfer yaratırken, tüm sınıflar için kaliteli yeşil manzaralar yaratmakta.


Eğitim alanları doğal aydınlatmadan ve havalandırmadan yararlanıyor.

Çocuklar eğitim alanlarında doğa olaylarını izlerken sirkadyen saatlerine uygun bir gelişme sergileyebilecekler. Basit ama cesur mimari çözümlerin insanlara nasıl dokunduğunu gösteren önemli bir eser olan bina, aynı zamanda gıda üretiyor, iklim değişikliğine karşı şehirde dayanımı arttırıyor.

Şehrin tam kalbinde bir bahçenin ortasında bir sınıfta okumak çocuklar için büyük bir ayrıcalık oluyor. Eğitim alanlarının kalitesini artırmaya katkıda bulunan yapı tüm dünyada uygulanabilecek sadelikte.


Binanın Yenilikçi ve Yeşil Planları

Bu yapının Türkiye’de de son dönemde yapılan kreş binalarına örnek olmasını umuyoruz.


Kaynak: Neslihan Karabulut, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mimar

Fotoğraflar: Duc Nguyen

Web Kaynağı: https://www.arch2o.com/my-montessori-garden-preschool-hgaa/

Bina Yatırımcıları: INAX, Bch Mã, Conwood, Hoa Phat, Xingfa

277 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page