top of page

Joe Biden İklim Değişikliği Mücadelesi Ekibini Açıkladı

Dünya çevre koruması için hayati öneme sahip bir gelişme yaşandı. ABD, Joe Biden ile iklim değişikliği ile mücadelede ne kadar kararlı olduğunu göstermeye başladı. Bu dünyanın geleceği için çok önemli bir gelişme.

ABD’de Demokratlar Dünya Çapında İklim Değişikliği Mücadelesi İçin Hayati Öneme Sahip

ABD’de demokratlar dünya çapında iklim değişikliği mücadelesi için hayati öneme sahip. Bunun nedeni ABD’nin tüm dünyadaki mal ve hizmetlerin 1/3’ünü üretiyor olması. ABD tüm dünyadaki mal ve hizmetlerin 1/3’ünü üretirken, tüm dünyadaki yıllık fosil yakıtların1/4’ünü de tüketiyor. Dolayısıyla ABD ekonomisi dünyanın en büyük ekonomisi olarak iklim değişikliği üzerinde en fazla etki yapan ülke. ABD’nin iklim değişikliği ile mücadelesi ortalama bir ülkenin mücadelesinden yaklaşık olarak 40 daha fazla olumlu etki yapıyor. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın politikaları çevreciler tarafından hassasiyetle izleniyor. Adeta başarısı için dua ediliyor. tüm dünyada çevreciler nefeslerini tuttular ve dünya için son şans olacak ekibin çalışmalarını takip etmeye başladılar.

Joe Biden İklim Değişikliği Mücadelesi Ekibini Açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, yönetiminin iklim değişikliği ile mücadelesinde görev alacak isimleri açıkladı. Ekipte dünya çapında önemli isimler yer alıyor.


Biden, Cumartesi günü düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı olarak Deb Haaland‘ı, Enerji Bakanı olarak eski Michigan Valisi Jennifer Granholm‘ü, Çevre Koruma Ajansı Başkanı olarak Michael Regan‘ı, Çevre Kalitesi Konseyi Başkanı olarak Brenda Mallory‘i aday göstereceğini açıkladı. Bu kişiler konularında uzmanlıklarıyla tanınıyor.

Yeni kurulan Beyaz Saray İklim Politikası bölümünün başkanı olarak Barack Obama döneminde Çevre Koruma Ajansı’nın başkanlığını yapan Gina McCarthy görev yapacak ve Ali Zaidi de McCarthy’nin yardımcılığını üstlenecek.Hemen Çalışmaya Başlıyorlar

Ekip ilk günden çalışmaya başlayacağını ifade etti.

Biden konuşmasında iklim değişikliği ile mücadelede kaybedilecek hiç zaman olmadığına vurgu yaparken, iklim ekibinin ilk günden çalışmaya başlayacağını açıkladı.

Biden konuşmasında temiz enerji istihdamının ve çevrenin korunmasının ekonomi planlarının temel taşını oluşturacağını ve kovid sonrası toparlanma ile emisyonları düşürmeyi aynı anda başarmayı hedeflediklerini kaydetti.


Joe Biden bu doğrultudaki hedeflerini ise 500 bin yeni elektrikli araç şarj istasyonu kurulması, enerji verimlilik değeri yüksek 1,5 milyon yeni ev ve toplu konut inşasının gerçekleştirilmesi ile iklim ve çevre koruma projelerinin gerçekleştirecek “sivil iklim birlikleri” oluşturulması olduğunu kaydetti.

Tüm Sektörler Ayrı Ayrı Ele Alınacak

Biden Enerji Bakanı Granholm’ın elektrikli araçlar alanında otomobil endüstrisi ile yakın olarak çalışacağının da altını çizdi.Aynı etkinlikte konuşan seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris de Kaliforniya’da bu yıl şimdiye kadarki en kötü orman yangınlarının, ülkenin orta batı bölümünde tarihi sel ve rekor bir kasırga mevsimi yaşandığını hatırlatırkeni bunların büyüyen iklim krizinin sadece bir belirtisi olduğunu savunarak iklim krizinin ne partizan bir konu ne de bir aldatmaca olduğunu fakat başta fakir ve renkli toplumlar için olmak üzere herkes için varoluşsal bir tehdit olduğunu kaydetti.İşte bu ortamda tüm dünyada çevreciler nefeslerini tuttular ve dünya için son şans olacak ekibin çalışmalarını takip etmeye başladılar.

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page