top of page

Sürdürülebilir Ahşap Binalar, Nasıl Hafif Ahşap Çerçevelerden Tasarlanıyor ve İnşa Ediliyor?

Ahşap yapı örnekleri gün geçtikçe artıyor. Üstelik sadece yapı miktarı değil, ahşap yapıların form arayışları gelişen teknolojiler ile son 15 yılda değişmeye başladı. Dışarıdan bakıldığında ahşap bir bina olduğuna inanmayacağınız formlar, eğimli cepheler, oranlar ve büyüklükler söz konusu.

Multi-Family Wood Design, Granville1500 | Los Angeles Örneği

WoodWorks Names 2022 U.S. Wood Design Award Winners ödüllü bu çarpıcı ahşap yapı, çoğu büyük konut projesinde tipik olan ana kütleyi dağıtmak için eğimli duvarlar ve diğer olağandışı yapı formları kullanmayı deniyor. Bu 153 birimlik konut kompleksi ahşap çerçevelerden, taşıyıcılardan ve hafif ahşap duvarlardan oluşuyor.


Mimarlar, tek bir cepheye sahip büyük bir yapı tasarlamak yerine, projeyi ağırlık olarak tek noktaya yığmayan tasarım prensiplerini uygulamak için hafif çerçeveli ahşap konstrüksiyonun çok yönlülüğünden yararlandılar.Düzensiz geometri, öncelikle, kompleksin üç ayrı kama şeklindeki bölümünü birbirine bağlayan ahşap köprülerle çerçevelenmiş. Yapısal ahşap duvarlar eğimlidir, kavisli eşik ve üst plakalar kullanmaktadır.


Hatta bazıları orta yükseklikte bükülmüş elemanlardır. 1500 Granville, stüdyo konutlar, bir ila üç yatak odalı konutlar, zemin kat perakende ve restoran alanlarından oluşan karma kullanımlı bir proje. Ayrıca bir kulüp binası, spor salonu, havuz ve açık avlu alanları vardır. Los Angeles karayolunun yoğun bir bölümü boyunca inşa edilen dikkat çekici yapı, hafif çerçeveli ahşap yapı ile normların ötesinde nelerin başarılabileceğine dair beklentileri değiştiriyor.


Bina Bilgileri

Mimar : Lorcan O’Herlihy Architects [LOHA] 

Yapısal Mühendislik: Labib Funk + Associates 

Yatırımcı: CIM Group 

Mütahit: Suffolk Construction

Konum: Los Angeles, Kaliforniya

Ödül Kategorisi: Çok Aileli Ahşap Tasarım

Fotoğraflar: Here and Now Agency

Kaynak: WoodWorks Names 2022 U.S. Wood Design Award Winners, https://www.woodworks.org/award-gallery/granville1500/

65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page