top of page

LEED Sertifikalı

Yeşil Binalar

ECOBUILD, yeşil bina sektöründe liderdir. 2009 yılından günümüze kadar akredite profesyonel uzman kadrolarıyla Türkiye ve yurt dışında 145'den fazla projenin yeşil bina danışmanlığını gerçekleştirmiştir.

orange-red-quotation-mark

Sürdürülebilir yapılar tasarlamak, inşa etmek ve bu yapılarda yer seçmek bir tercih değil zorunluluktur.

LEED Sertifikasına Devlet Tarafından Teşvik Veriliyor

 

LEED Sertifikası alınması, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 2014-8 Sayılı Karar ile "Pazara Giriş Belgeleri" hibe teşvikinden yararlanıyor. Bu sayede sertifika için gerekli olan teknik danışmanlık, başvuru ve inceleme ücretlerinin %50'si devlet tarafından karşılanıyor. 

ECOBUILD Akredite Kimliklidir

 

LEED AP BD+C, LEED AP ND, EnvisionTM SP, WELL AP Akredite Profesyonel kimliklerine sahip olarak, ulusal-uluslararası proje tecrübesiyle, LEED Sertifikası, LEED Eğitimi, yeşil bina tasarım, inşaat, sertifika ve yeşil malzeme üretim süreçlerinde Türkiye ve yurt dışında danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

LEED, Leadership in Energy and Environmental Design, Amerika Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş Çevre Dostu Bina sertifikasıdır. 1998 yılından bu yana yürürlükte olan LEED sertifikası günümüzde dünyada en geçerli yeşil bina sertifikasıdır ve ülkemizde de uygulanmaktadır. LEED Broşürünü indirmek için.

LEED Sertifikası binaların sağlıklı, çevreye duyarlı ve ekonomik olarak tasarlanmasını, inşa edilmesini ve işletilmesini sağlar. LEED Nedir? videosu için. Bu sayede binalar daha enerji ve su verimli, çevreye daha az zarar veren ve daha sağlıklı yaşanabilir mekanlar olurlar.  Ayrıca LEED sertifikası, binanın uluslararası platformlarda tanınmasını, değerinin artmasını ve binayı yapan şirket ve kurumların prestij kazanmasını sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıda yer alan LEED Sertifikası İçin Bina Tipleri alt başlıklarını ve Sıkça Sorulan Sorular bölümlerini inceleyiniz. 

LEED Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

LEED Sertifikası hakkında sıklıkla sorulan sorular sayfasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

LEED Sertifikalı Bina Nedir?

Araziyi en verimli şekilde değerlendiren...

LEED Sertifikalı Örnek Proje

Kuzu Effect 

Örnek Proje LEED Gold Sertifikalı Kuzu Effect Tanıtımı

Aşağıda yer alan videoda ECOBUILD danışmanlığı ile LEED Gold Sertifikası almış olan konut, loft, AVM ve ofislerden oluşan Kuzu Effect Karma Kullanım Projesi'nin kazanımları yer almaktadır. Projenin tanıtım broşürüne buradan ulaşabilirsiniz.

orange-red-quotation-mark

LEED, tüm bina tiplerini sertifikalamaya olanak sağlayan en kapsamlı derecelendirme sistemidir.

BD+C

Bina Tasarımı ve İnşaatı

Yeni İnşaat ve Büyük Yenilemeler

Ofis, iş merkezi, çok katlı konutlar, spor ve kongre merkezi binaları için uygundur. Yeni binaların yapımı ve mevcut binaların büyük tadilatlarının tasarım ve inşaat faaliyetlerini ele almaktadır.

Çekirdek ve Kabuk Gelişimi

Yatırımcının tüm mekanik, elektrik, sıhhi tesisat ve yangın koruma sisteminin tasarımını ve yapımını tamamladığı ancak kiracı donanımının tasarımını ve yapımını yapmadığı projeler içindir.

Veri Merkezleri 

Veri depolama ve işleme için kullanılan sunucu rafları gibi yüksek yoğunluklu bilgi işlem ekipmanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış ve donatılmış binalar içindir.

Sağlık Tesisleri

Günde yirmi dört saat, haftada yedi gün çalışan ve akut ve uzun süreli bakım dahil olmak üzere yatarak tıbbi tedavi veren hastaneler içindir.

Otel ve Konaklama

Hizmet endüstrisindeki, yemekli veya yemeksiz geçici veya kısa süreli konaklama sağlayan oteller, moteller, misafirhaneler veya benzer işletmeler içindir.

Mağazalar ve Şubeler 

özellikle perakende hizmet sunan mağazalar, mağaza zincirleri olan işletmelerin, mağazalarının LEED yeşil bina sertifikası alabilmeleri için geliştirilmiş bir sistemdir.

Okullar 

K-12 okul alanlarındaki temel ve yardımcı öğrenme alanlarından oluşan binalar içindir. Okul kampüslerindeki yüksek öğretim ve akademik olmayan binalar için de kullanılabilir.

Depolar ve Dağıtım Merkezleri

İçinde üretilmiş ürünler, hammaddeler veya kişisel eşyalar gibi malzemeleri depolamak için kullanılan binalar ve lojistik merkezler içindir.

ID+C

Bina İç Tasarımı ve İnşaatı

Ticari İç Hacimler

Perakende veya konaklama dışındaki işlevlere ayrılmış ofis gibi iç mekanlar içindir.

Perakende Mağazalar

Tüketici ürünleri perakende satışını yapmak amacıyla kullanılan perakendecilerin iç mekanları içindir. Hem doğrudan müşteri hizmet veya satış alanlarını (showroom) hem de müşteri hizmetlerini destekleyen hazırlık veya depolama alanlarını içerir.

Otel ve Konaklama

Hizmet endüstrisindeki otellere, motellere veya yemekli/yemeksiz duraklama veya kısa süreli konaklama sağlayan diğer işletmelere ayrılmış iç mekanlar içindir.

O+M

Mevcut Bina İşletmesi ve Bakımı

Mevcut Binalar

Tüm bina tiplerindeki mevcut binalar içindir.

Mevcut İç Mekanlar

Mevcut bir binanın bir bölümünde bulunan mevcut iç mekanlar. İç mekanlar ticari, perakende veya konaklama amaçlarına hizmet edebilir.

ND

Kentsel Dönüşüm ve Mahalle Gelişimi

Plan

Şu anda planlama ve tasarımın herhangi bir aşamasında olan, %0 ile %75 aralığında inşa edilmiş mahalle ölçekli projeler içindir. Bu sistem, yatırımcıların pazarına yardımcı olmak ve planlanan sürdürülebilirlik stratejilerini onaylayarak projenin potansiyel kiracılar, finansörler, kamu görevlileri vb arasında anlaşma ve finansmanı sağlamak içindir.

İnşa Edilmiş Proje

Tamamlanmaya yakın olan veya son üç yıl içinde tamamlanan mahalle ölçekli projeler içindir. LEED for Neighborhood Development (LEED ND) daha iyi, daha sürdürülebilir, iyi bağlantılı kent parçaları yaratmak ve onlara sürdürülebilirlik konusunda ilham vermek içindir. Kentsel gelişim projeleri bina ölçeğinin ötesinde kararlar gerektirmektedir.

Homes

Konutlar

Müstakil Evler

Tekil ailelerin yaşadığı müstakil konutlar içindir.

Çoklu Aile Alçak Yükseklikte

1-3 kat aralığında olan çoklu aile konut binaları içindir.

Çoklu Aile Orta Yükseklikte

4-6 kat aralığında olan çoklu aile konut binaları içindir.

Çoklu Aile Konutları v4.1

Herhangi bir kat sayısında yeni bina veya büyük yenileme yapılan çok aileli konut projeleri içindir. 

Çok Aileli Çekirdek ve Kabuk v4.1 

Yeni inşaat veya büyük yenileme yapılan çok aileli çekirdek kabuk binalar içindir.

Müstakil Aile Evleri v4.1

Tekil ailelerin yaşadığı müstakil konutlar içindir.

Cities

Yeşil Şehir Sertifikası

Yeşil Şehir Sertifikası v4 - v4.1

Şehirler için LEED Sertifikası, yerel liderlerin, plancıların ve yatırımcıların doğal sistemler, enerji, su, atık, ulaşım ve yaşam kalitesine katkıda bulunan diğer birçok faktörle ilgili sorumlu, sürdürülebilir ve özel rehberlerle yeşil şehirler oluşturmalarına yardımcı olur. 

 

Şehirler için LEED v4.1 sertifika programları, dünyadaki insanların yaşam kalitesini artırmak için şehirlerin ve kent parçalarının planlanma, geliştirme ve işletilme biçiminde devrim yaratır. Programlar, sosyal, ekonomik ve çevresel koşulların performansını şehir genelinde veya topluluk düzeyinde küresel olarak tutarlı bir şekilde planlamak, tasarlamak, ölçmek ve yönetmek için bir çerçeve sunmakta, şehirleri iklim değişikliğine adapte etmektedir.

LEED Recertification

Yeniden Sertifikalandırma

LEED Yeniden Sertifikalandırma

LEED Yeniden Sertifikalandırma, sürdürülebilirlik yatırımınız olan binanızı korurken, yeni teknolojilerle  zaman içinde iyileştirmenize yardımcı olur. Binanın ilk derecelendirme sistemlerine veya versiyonlarına bakılmaksızın, BD + C ve ID + C dahil olmak üzere daha önce LEED sertifikası almış olan ve kullanımdaki tüm projeler için geçerlidir.

LEED Zero

Sıfır Karbon / Enerji / Su / Atık Performanslı Bina Sertifikası

LEED Sıfır Karbon / Enerji / Su /Atık Bina Sertifikası

LEED Sıfır - LEED Zero Sertifikası binalar için sıfır karbon, sıfır enerji, sıfır su ve sıfır atık için geliştirilmiş bir sertifika programıdır. LEED Sertifikası almış binalar bu sisteme başvurarak ayrı ayrı olarak; 

  • LEED Sıfır Karbon Sertifikası - LEED Zero Carbon Certification

  • LEED Sıfır Enerji Sertifikası - LEED Zero Energy Certification

  • LEED Sıfır Su Sertifikası - LEED Zero Water Certification

  • LEED Sıfır Atık Sertifikası - LEED Zero Waste Certification

alabilmektedirler. Projenin yönetim sürecinde, özellikle bu hedefte bir sertifika alınması istenmesi halinde LEED Sertifikası hedeflerine ilave mühendislik hizmetleri verilmektedir.

bottom of page