top of page

Bisiklet Oteli Nedir? Nasıl yapılır?

Bisiklet kullanımı tüm dünya tarafından teşvik ediliyor. Şehir merkezinde bisiklet kullanımını teşvik etmek Kuzey Avrupa’da belediyelerin en öncelikli çalışmalarından birisi. Bunu gerçekleştirebilmek için “bisiklet otelleri” çok iyi bir seçenek. Peki bisiklet oteli nedir ve nasıl yapılır?

Akersbakken Bisiklet Oteli ÖrneğiGünümüzde, birçok kentte, otomobiller trafik tıkanmasının ve hava kirliliğinin en önemli nedeni olarak görülmekte ve ulaşım, kent yaşamının en sorunlu etkinliği olarak değerlendirilmektedir. Bisiklet zaman geçtikçe dünyada yaygın olarak kullanılan ulaşım araçları arasındaki yerini almıştır. Bir kişinin yürümek veya dolaşmak istediği mesafe; yolculuk amacı ile birlikte şehrin yapısı, trafik yoğunluğu, seyahat mesafesi, seyahat masrafı, güvenlik, kişisel kondisyon, araca sahip olma ve yeterince park yeri olması gibi diğer faktörlere de bağlıdır.


ABD ve İngiltere’deki planlama kılavuzları, insanların işe gitmek amacıyla 2 km’ye kadar yürümelerine karşın en fazla 10 dakikalık yürüme mesafelerine istekli olduklarını belirtmektedir. Bisiklet kullanımında da tıpkı yürüyüşte olduğu gibi işe gitmek amacıyla 8 km’ye kadar yol alınabilirken, insanlar 1 - 5 km arasında bisiklet sürmeyi tercih etmektedirler (UK Department of Transportation).Toplu taşıma ise 4 km’nin üzerindeki mesafeler için kullanılmaya başlamaktadır. Ancak özellikle toplu taşıma hizmetlerinin 10 dakika veya daha fazla süreli periyotlarda hizmet vermesi, toplu taşıma aracını bekleme süresinin seyahat süresine yakın veya daha fazla olduğu durumlarda insanların toplu taşımı tercih etmeleri daha zor olmaktadır.


Çevre kirliliği, trafik ve park etme sorununa karşı en pratik çözüm olan bisiklet kullanımı, son yıllarda Ülkemizde de artmaktadır. Sadece kırsalda değil, büyük şehirlerde de bisiklet kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Şehir merkezinde kısa veya uzun süreli olarak bisikletlerimizi kapalı veya yarı kapalı ortamda park edeceğimiz yerlere “Bisiklet Oteli” ismi verilmektedir.Bisiklet kullanımının sağlık açısından en büyük faydası, fiziksel hareketliliği artırmasıdır. Fiziksel aktivite, iskelet kası tarafından uygulanan herhangi bir kuvvet sonucu gerçekleşen enerji harcamasını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve spor yapmak gibi fiziksel aktiviteler insan hareketliliğinin tüm formlarını kapsamaktadır. Bu nedenle bisiklet Otelleri şehir merkezine veya önemli ulaşım düğüm noktalarına yapılmalıdır. Metro istasyonları, fuar alanları buna örnektir. Ayrıca şehirdeki yaya alanları ile bisiklet otelleri yanyana yer almalıdır.


Bisiklet Otellerinde Neler Yer Alıyor?

Bisiklet otellerinde aşağıda yer alan kullanımlar sıklıkla yer alıyor. Ancak bir zorunluluk bulunmuyor. Konumun özelliğine göre tasarımlar da büyüklükler de değişebiliyor:

  • Bisiklet park alanları

  • Bisiklet bakım atölyeleri

  • Bisiklet yıkama alanı

  • Güvenlik ofisi

  • WC, duş ve soyunma kabinleri

Bisiklet otellerinin bir başka avantajı soyunma kabinleri olması halinde şehirdeki bisikletli ulaşım talebini arttırması.

Akersbakken Bicycle Hotel

Norveç'in Oslo şehrini karbon nötr hale getirme girişimi ve Akersbakken Konut Birliği, çevre dostu ve görsel olarak çekici bir bisiklet park yeri sağlamak için bisiklet otellerini tasarladılar.

Projeye yardımcı olmak için dernek, Don Lawrence Architects ile iletişime geçti ve Akersbakken Bisiklet Oteli olarak adlandırılan oteli tasarlamak için bir istekte bulundu. Özünde, bisiklet oteli güvenli park etmek için bir alandan başka bir şey değil. Ancak Don Lawrence Architects’in bitmiş tasarımı daha fazla işlev sunan davetkar, güvenli, erişilebilir bir alan sağlamaya yönelik olarak ortaya çıktı. Şehirdeki emisyonları ve gürültü kirliliğini azaltıcı bir yönü de var.


Yeraltında olmamasına rağmen, Akersbakken Bisiklet Oteli içeriden şeffaf gibi görünüyor. Etrafını biraz yeraltı otoparkı gibi hissettiren beton duvarlara sahip. Gerçekte, yapı en az saha etkisi ve mevcut manzarayı destek olarak kullanmanın yararı için yamaca yerleştirilmiş. Yirmi ahşap kiriş, mahalleyi geceleri park alanının dışını görecek ışık kirliliğinden koruyarak doğal ışığa izin veren bir çatıya sahip olan yapıyı korumamakta. Dışarıdan bakıldığında, Akersbakken Bicycle Hotel, doğrudan bisiklet park alanının çatısında yetişen yerel otlar, çalılar ve kır çiçekleri ile çevredeki bitki örtüsünün bir uzantısı gibi görünmektedir.


Proje, Oslo Belediyesi'nin şehir merkezini araçsız bölge yapma taahhüdünün dolaylı bir sonucudur. Bir hedef olarak, şehir 700'den fazla park yerini kaldırdı ve onların yerine bisiklet şeritlerini artırdı. Bu teşvikle, sakinler daha fazla sürüyorlar, ancak şehrin dairelerindeki bisiklet park yerleri, bisikletleri tek tek depolama birimlerine yukarı ve aşağı taşımayı gerektiriyor, bu da caydırıcı. Bu nedenle, amaç erişilebilir merkezi otopark oluşturmaktır.Bisiklet oteli tasarımı için ECOBUILD ile çalışın. Sürdürülebilir bir şehircilik için Türkiye'deki tek uzman firma olan ECOBUILD sizin için en doğru seçim olacaktır.

201 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page