top of page

Aster Tekstil Tokat Erbaa Yeşil Tekstil Fabrikası

LEED Gold v4 BD+C
LEED CERTIFIED.png

Tokat Erbaa ilinin ilk LEED Sertifikalı tekstil fabrikası binasıdır. Yeşil fabrika üretkenliği arttıracak aktif tasarıma ve sağlık standartlarına sahiptir.

ASTER Tekstil Şirketinin Tokat Erbaa OSB’ye yaptığı ofis ve fabrika kullanımlı binadır. Ofisler ve Tekstil Fabrikası üretim, depolama ve ofis bölümlerinden oluşmaktadır. Bina 7.000 m2 LEED USGBC NC Gold sertifika hedefli olarak projelendirilmiştir. Bina Erzurum’da ilk LEED Gold sertifikalı ofis ve fabrika binası olma özelliği taşımaktadır. Konsept tasarımından itibaren başlayarak binanın yüksek performanslı enerji-su verimli olması konusunda danışmanlık hizmeti sunulmuştur.
Bina tüm enerjisini yenilenebilir enerjiden karşılayabilmektedir ve atmosfere %80 daha az sera gazı emisyonu salmaktadır. 22 farklı teknoloji ile Türkiye'deki binalara göre %50 daha az enerji tüketmektedir. Binanın %100'ü ısı adası etkisi yapmayan çatı ve güneş enerji panellerinden oluşmaktadır. Bina dünya ortalamasına göre %65 daha az su tüketmektedir. Ofis ve Fabrika binası ofislerden ve tuvaletlerden çıkan gri suyunu Fabrika tuvaletlerinde kullanmaktadır ve %80 daha az atık su üretmektedir. Yapının bulunduğu arsasının %40'ı yeşil alandır. İnşaat sırasında çıkan atıkların %100'ü geri dönüştürülmüştür. Tüm binanın %25'i geri dönüşümlü malzemeden inşa edilmiştir. Bina iç hacminde kanserojen kimyasallar içeren yapı malzemeleri kullanılmamıştır. Bina karbondioksit sensörleri ile iç hava kalitesini ölçmekte insanların olduğu mekanlara çok özel bir hava kalitesi uygulamaktadır. Bina çok özel akustik donanıma sahiptir ve üretim alanlarında çalışan sağlığına en üst düzeyde uygundur.

Bilgiler

Konum
Proje Sahibi
Tasarım
Proje Alanı
Kapalı Alan
Tokat, Erbaa, Türkiye
Aster Tekstil
Idee Decor
25.000 m2
7.000 m2

Sektörel Deneyim

Sunulan Diğer Hizmetler

Sürdürülebilir Mimari Tasarım
LEED Sertifikası
LEED Eğitimleri
Bina Zarfı ve Cephe Tasarımı
Bina Enerji Verimliliği ve Modeli
Günışığı Modellemesi
Aydınlatma Tasarımı
Sürdürülebilir Peyzaj Mimarlığı
Devreye Alma ve Bina Performansı
Bina Akustiği
Yenilenebilir Enerji
COVID-19 Sağlıklı Bina Tasarımı

LEED Sertifikası Danışmanlık Hizmetleri
Tasarım ve İnşaat Aşaması Danışmanlığı
Termal Konfor Analizi
Yağmursuyu Akış Modeli

Öne Çıkan Performanslar

sürdürülebilir araziler.png

%100

Düşük Emisyonlu Boyalar

enerji ve atmosfer.png

%50

Enerji Verimliliği

su_verimliliği.png

%100

Yenilenebilir Enerji

iç çevre kalitesi.png

%65

Su Verimliliği

bottom of page