top of page

Barbaros Hayrettin Paşa Camisi Levent İstanbul

LEED Gold v4 BD+C
LEED CERTIFIED.png
WELL HSR Covid-19

Türkiye'nin ilk LEED Sertifikalı cami binasıdır. Yeşil cami üretkenliği arttıracak aktif tasarıma ve sağlık standartlarına sahiptir.

Barbaros hayrettin Paşa Camisi Levent İstanbul'da yer almaktadır. Cami bir dini yapı olarak Türkiye'de ilk LEED Sertifikalı binadır. Ayrıca Bina Türkiye'de ilk WELL HSR Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikasına Sahiptir. Proje LEED Gold ve WELL HSR Covid-19 Sağlıklı Bina hedefli olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bina Covid-19'a karşı çok özel koruma şartlarına sahiptir. Cami dini kullanım alanları avluları yanında, din görevlileri için ofisler ve ziyaretçilere hizmet edecek olan hizmet alanları bulunmaktadır. Bina 900 araçlık kapalı otoparka sahiptir. Kapalı katlı otopark alanında 900 raç için yer ayrılmış bunların 36 adeti için elektrikli şarj istasyonu yapılmıştır. Bina otoparklar dahil olarak 12.500 m2 büyüklüğündedir. LEED USGBC NC Gold sertifikasını bir çok sürdürülebilirlik hedefi ile hak etmektedir.
Bina Türkiye'de ilk LEED Gold sertifikalı cami yapısı olma özelliği taşımaktadır. Konsept tasarımından itibaren başlayarak binanın yüksek performanslı enerji-su verimli olması konusunda danışmanlık hizmeti sunulmuştur.
Bina sürdürülebilirlik hedeflerine sahiptir. %39 daha az sera gazı emisyonu salmaktadır. 22 farklı teknoloji ile Türkiye'deki binalara göre %50 daha az enerji tüketmektedir. Binanın %100'ü ısı adası etkisi yapmayan çatı ve avlusu bulunmaktadır. Bina dünya ortalamasına göre %65 daha az su tüketmektedir. Yağmur suyu hasatından elde ettiği suyu tuvaletlerinde kullanmaktadır ve %80 daha az atık su üretmektedir. Yapının bulunduğu arsasının %40'ı yeşil alandır. İnşaat sırasında çıkan atıkların %95'i geri dönüştürülmüştür. Tüm binanın %25'i geri dönüşümlü malzemeden inşa edilmiştir. Bina iç hacminde kanserojen kimyasallar içeren yapı malzemeleri kullanılmamıştır. Bina karbondioksit sensörleri ile iç hava kalitesini ölçmekte insanların olduğu haram gibi mekanlara çok özel bir hava kalitesi uygulamaktadır. Bina özel akustik donanıma sahiptir ve dini alanlarında ve ofislerinde çalışan sağlığına en üst düzeyde uygundur.
23 metre ana kubbe çapına sahip olan caminin ana kubbe yüksekliği ise 44 metredir. Caminin 2 minaresi 66, 2 minaresi 77 metre yükseklikte inşa edilmiştir. İçinde 9 asansörün de yer aldığı cami, 2 tane çok amaçlı salon bulunmaktadır. Cami, adını Barbaros Hayrettin Paşa'nın semte ismini veren "Levent"lere eğitim yaptırdığı Levent semtinde yer almaktadır.

Bilgiler

Konum
Proje Sahibi
Tasarım
Proje Alanı
Kapalı Alan
İstanbul, Levent, Türkiye
ASL İnşaat
ASL İnşaat
25.000 m2
12.000 m2

Sektörel Deneyim

Sunulan Diğer Hizmetler

Sürdürülebilir Mimari Tasarım
LEED Sertifikası
LEED Eğitimleri
Bina Zarfı ve Cephe Tasarımı
Bina Enerji Verimliliği ve Modeli
Günışığı Modellemesi
Aydınlatma Tasarımı
Sürdürülebilir Peyzaj Mimarlığı
Devreye Alma ve Bina Performansı
Bina Akustiği
Yenilenebilir Enerji
WELL Covid-19 Sertifikası
COVID-19 Sağlıklı Bina Tasarımı

LEED Sertifikası Danışmanlık Hizmetleri
Tasarım ve İnşaat Aşaması Danışmanlığı
Termal Konfor Analizi
Yağmursuyu Akış Modeli

Öne Çıkan Performanslar

sürdürülebilir araziler.png

%100

Düşük Emisyonlu Halı ve Zemin Kaplayıcıları

enerji ve atmosfer.png

%100

WELL HSR Covid-19

su_verimliliği.png

%100

Kaliteli Ulaşım, Metro Ulaşımı

iç çevre kalitesi.png

%65

Su Verimliliği

bottom of page