Kuzu Effect Mixuse Konut, Ofis ve AVM

LEED Gold v3 BD+C

Türkiye'nin LEED Gold Sertifikalı ilk karama kullanım projesidir. Konutlardan elde edilen gri su AVM tuvaletlerinde kullanılmaktadır. AVM'den elde edilen ısı geri kazanımı ise konutları ısıtmaktadır.

Kuzu Grup İnşaat Şirketinin Ankara Oran’a yapmış olduğu çoklu kullanım binasıdır. Konut, Loft daireler, ofisler ve AVM’den oluşmaktadır. Bina 189.902 m2 LEED USGBC NC Gold sertifika hedefli olarak projelendirilmiş ve inşa edilmiştir. Bina Türkiye’nin ilk LEED Gold sertifikalı karma kullanımlı binası olma özelliği taşımaktadır. Konsept tasarımından itibaren başlayarak binanın yüksek performanslı enerji-su verimli olması konusunda danışmanlık hizmeti sunulmuştur. Bina atmosfere %39 daha az sera gazı emisyonu salmaktadır. 20 farklı teknoloji ile Türkiye'deki binalara göre %65 daha az enerji tüketmektedir. Binanın %54'ü yeşil çatıdır. Bina dünya ortalamasına göre %45 daha az su tüketmektedir. Karma kullanım projesi bina konutlarından çıkan gri suyunu AVM tuvaletlerinde kullanmaktadır ve %78 daha az atık su üretmektedir. Yapının bulunduğu arsasının %49'u yeşil alandır. Eski meclis lojmanları %95 geri dönüşüm yapılarak yıkım gerçekleştirilmiştir. İnşaat sırasında çıkan atıkların %75'i geri dönüştürülmüştür. Tüm binanın %25'i geri dönüşümlü malzemeden yapılmıştır. Bina iç hacminde kanserojen kimyasallar içeren yapı malzemeleri kullanılmamıştır.
Bina karbondioksit sensörleri ile iç hava kalitesini ölçmekte insanların olduğu mekanlara çok özel bir hava kalitesi uygulamaktadır. Bina çok özel akustik donanıma sahiptir ve insan sağlığına en üst düzeyde uygundur.

Bilgiler

Sektörel Deneyim

Sunulan Diğer Hizmetler

LEED Sertifikası
LEED Eğitimleri
Bina Enerji Verimliliği ve Modeli
Günışığı Modellemesi
Sürdürülebilir Peyzaj Mimarlığı
Devreye Alma ve Bina Performansı
Bina Akustiği
Yenilenebilir Enerji
CFD Rüzgar Mühendisliği

LEED Sertifikası Danışmanlık Hizmetleri
Tasarım ve İnşaat Aşaması Danışmanlığı
Bina Enerji Verimliliği
Bina Enerji Modeli
Günışığı Modellemesi
Aydınlatma Tasarımı
Termal Konfor Analizi
Bina Akustiği
Sürdürülebilir Peyzaj Mimarlığı
Devreye Alma ve Bina Performansı
Yenilenebilir Enerji Tasarımı
Günışığı Aydınlatma Modeli
Yağmursuyu Akış Modeli
LEED Eğitimleri

Öne Çıkan Performanslar

%54

Yeşil Çatı

%65

Enerji Verimliliği

%45

Su Verimliliği

%95

İnşaat ve Yıkım Geri Dönüşümü

1/2
0