WELL Covid-19 Sertifikası

Sağlıklı bir ekonomi, sağlıklı binalarda gerçekleşir. WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası, pandemi ve afetlerde binalarda sağlık kriterlerini sağlamak için tüm dünyada uygulanan en geçerli sağlıklı bina sertifikasıdır.

orange-red-quotation-mark.png

İnsan ve toplum sağlığını korumanın en etkili yolu sağlıklı binalar inşa etmektir. 

WELL HSR

Covid-19 Sertifikalı Bina Nedir?

Havalandırma sistemi patojenleri engelleyen seviyede olan...

WELL_COVID-19_SERTÄ°FÄ°KASI.png

WELL HSR

Covid-19 Sertifikası Gerekliliktir.

COVID-19 salgını 2019 yılında başlamış, insanlığı tehdit eden önemli bir pandemi olarak dünyada yüzbinlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Dünyadaki lider sağlıklı bina sertifikasyon sistemi WELL tüm dünyada kabul gören ve tüm önemli iş merkezlerinde süratle uygulanan WELL COVID-19 Sağlıklı Bina Sertifikası’nı yayınlamıştır.

 

WELL COVID-19 Sağlıklı Bina Sertifikası sistemi binanın COVID-19 ve diğer pandemilere karşı dayanıklı olduğunu, sağlıklı olduğunu ve kullanıcıları için tehlike arz etmediğini belgelemektedir. Bu nedenle önemli sermaye şirketleri çalışanlarına ve müşterilerine karşı sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla süratle binalarına WELL COVID-19 Sağlıklı Bina Sertifikasını almışlardır.

 

İnsan sağlığını korumak için pandemilerin önüne geçilmesi şarttır. Pandemilerin engellenmesi ise sadece hastanelerdeki sağlık tedbirleri ile mümkün olmamaktadır. Binaların ve hatta şehirlerin tasarım ve planlamaları insanları pandemilerden koruyacak bir şekilde yapılmalıdır.

 

Günümüzde insanlar, hayatlarının %90’nından fazlasını binalarda ve kapalı ortamlarda geçirmektedir. Çalışanların ofis ortamları, konut ortamları, AVM’lerin iç ortamları, karantina merkezleri, hastaneler, eğitim kurumları binaları pandemiye ve enfeksiyona dayanımlı olmaz ise, hastalıkların bulaşma olasılıkları ve dolayısıyla bulaşma hızları artmakta, binalarda iş sağlığı ve güvenliği ortamı dahi oluşamamaktadır.

Kuruluşunuzun Sağlıklı bir Binası veya Ofisi Olduğunu Belgeleyin

Binaların pandemiye uyumlu olması için parçacı, ürün bazlı ve kısmi çözümler sonuç vermemektedir. Binalar pandemiler için mutlaka bütüncül bir yaklaşımla tasarlanmalı ve inşaa edilmelidir. 

 

ECOBUILD, WELL COVID-19 Sağlıklı Bina Sertifikası ile Pandemi ve Enfeksiyona Dayanımlı Sağlıklı Bina Tasarımı hizmetini uluslararası standartlara uygun olarak oluşturmaktadır. Binalarda COVID-19’un önüne geçilmesi için, bütüncül ve çok boyutlu bir projelendirme yapmaktadır. Tüm çalışmalar uluslararası norm olan WELL COVID-19 Sağlıklı Bina Sertifikası ve LEED Yeşil Bina sertifikasyon şartlarını sağlamakta ve aynı zamanda enerji verimli olmaktadır.

 

WELL COVID-19 Sağlıklı Bina Sertifikası ile Pandemi ve Enfeksiyona Dayanımlı Sağlıklı Bina tasarımının uluslararası norm ve standartlara uygun tekniklerle hesaplanması, hukuki şartların küresel bazda geçerlilikleri için bir zorunluluktur. Uluslararası çalışan tüm binaların WELL COVID-19 Sağlıklı Bina Sertifikası alması tavsiye edilmektedir.

WELL Akredite Uzman - WELL AP Ünvanı

WELL Akredite Uzman WELL AP unvanı deneyimli bina profesyonellerine verilen ileri seviye bir unvandır. WELL hedefli projelerde mutlaka WELL AP kimlikli uzman çalışmalıdır. ECOBUILD ülkemizde sektöründe ilk WELL Akredite Uzmana sahip olan firmadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden WELL COVID-19 Sağlıklı Bina Sertifikası almalıyız?


 • WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası, bina sahibinin, binasının ve ofis alanlarının insanları Covid-19 ve benzeri pandemilere ve afetlere karşı koruyucu standartta olduğunu kanıtlamaktadır.
 • WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası Standartları Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma Bakanlığı, ABD Çalışma Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü, BM ve tüm diğer uluslararası pandemi konusundaki tüm standartları sağlamaktadır.
 • WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası yol haritası ile hem bina iyileştirilebilmekte, hem de sertifika ile gererekli tedbirlerin alındığı belgelenmektedir. Bu nedenlerden ötürü işyerlerinin WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası alması işyeri sağlık koşullarının belgelenmesi açısından bir gerekliliktir.
Hangi Binalar WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası Alabilir?


 • Tüm bina tipleri WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası alabilir. WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası yeni ve mevcut tüm bina, ticari iç hacim ve çekirdek-kabuk ofis binalarını kapsamaktadır. Çok aileli konut binaları, ticari mutfaklar, eğitim yapıları, perakende mağazalar ve restoranlar için pilot standartlar mevcuttur.
 • LEED Sertifikası almış olan binalar WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikasını kolaylıkla almak için uygundur. Bu nedenle LEED Sertifikası almış veya aday olan binaların WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası alması tavsiye edilmektedir.
Sertifikasyon sürecine nasıl başlarım?


 • Öncelikle WELL Akredite Uzman kadrolu bir firmadan danışmanlık almanız gereklidir.
 • WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası için gerekli yol haritasını size uzman danışman firmanız oluşturacaktır.
 • WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Sertifikasyon ve danışmanlık ücretleri ne kadardır?


 • Kayıt ücretleri projenin kaydı sırasında yapılır.
 • Binanın veya projenin tipine ve büyüklüğüne bağlı olmaksızın $4,200'dir. Yurt dışına ödendiğinden KDV yoktur.
 • Bunun yanında uzman danışmanınız için ücret ödemelisiniz. Projenize özel danışmanlık ücretlerini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Projemin LEED Sertifikası mevcut veya LEED Sertifikasyon süreci devam ediyor. WELL Covid-19 Sertifikasyonuna katkısı olur mu?


 • WELL Bina Standardı ölçütlerinin bir kısmı doğrudan LEED kredileriyle örtüşmekte, bir kısmı ise LEED kredileriyle uyum göstermektedir. LEED sertifikalı projeniz WELL ile doğrudan örtüşen LEED kredileri WELL sertifikasyonunda da aynen geçerlidir.
 • LEED Sertifikalı veya hedefli bir projenin WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası alması bir çok başlıkta işlemleri azaltacağından daha kolaydır. Bu nedenle tavsiye edilmektedir.
 • Benzer şekilde WELL Bina Standardının BREEAM, Living Building Challenge, Three Star ve Green Star gibi uluslararası sertifikasyon sistemleriyle de uyumu bulunmaktadır.
WELL Covid-19 Sertifikasyonunun seviyeleri nelerdir?


WELL Sertifikasyonunun seviyeleri bulunmamaktadır. Binalar WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikasyon Sistemi şartlarını yerine getirdiklerinde sertifikalarını almaktadırlar.
WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası COVID-19 ve enfeksiyonlara karşı bizleri korur mu?


 • Son yılların en hızla yaygınlaşan bina sertifikasyon sistemi WELL, 310 konu başlığı altında içinde yaşadığımız binaları nasıl daha sağlıklı mekanlar haline getirebileceğimizi tanımlamaktadır. -Lütfen Okuyunuz
 • WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası içinde yer alan standartlar bilimsel araştırmalar ve uluslararası standartlar ile hazırlanmıştır. Bu nedenden dolayı binanın Covid-19 ve diğer pandemi hatta afetlere karşı tedbirli olduğunu kanıtlamaktadır.
 • Ancak bilinmektedir ki, hastanelerde dahi kişiler kurallara uymamaları halinde bulaşıcı hastalıkları alabilmektedir. WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası dünyadaki en gelişmiş ve sıkı Covid-19 dayanımlı sağlıklı bina sertifikasıdır.
 • WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası COVID-19 virüsünün yayılmasını nasıl önler? WELL standardı bina ve toplum ölçeğinde her türlü salgın hastalığın, virüs ve bakterilerin yayılmasını önleyici uygulamalar tanımlar. Kişisel ve mekânsal hijyenin sağlanması, yeterli ve etkin havalandırma, bina içi kirletici ve mikrop dolaşımının önlenmesi, aktif çalışmanın teşvik edilmesi, zihin sağlığının desteklenmesi ve bina ve toplum ölçeğinde acil durum eylem planlarının hazırlanması WELL standardının önleyici sağlık tedbirlerinden sadece bir kaçıdır.
 • WELL Covid-19 Sağlıklı Bina Sertifikası Binalarda aşağıda sıralanan stratejiler sayesinde COVID-19 ve diğer virüslerin bina içinde yayılma riski diğer binalara göre çok büyük oranda azaltılmış olur.
Sertifikasyon süresi ne kadardır?


 • Kayıt ve sözleşme sonrasında 1 ay içinde alınmaktadır.
 • Binanıza sertifika almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.