• Murat DOĞRU, LEED AP BD+C, Envision SP

Nasıl LEED Uzmanı Olacaksınız?

En son güncellendiği tarih: Haz 26

LEED uzmanlık belgesi almak için;

Öncelikle 18 yaş ve üzerinde olmanız zorunludur. Green Associate sınavı için zorunlu olmamakla beraber mutlaka eğitim almanız gerekli. LEED AP sınavına girebilmeniz için kayıtlı bir LEED projesi ile ilgili bir staj/tecrübenizin olması önerilmektedir. Ancak çok sorulan bir sorudur, staj bir zorunluluk değildir. Tavsiye edilmektedir.

Sınav başvuruları 1 yıllık geçerlidir. Yani 1 başvurduktan sonra 1 yıl içinde LEED sınavına girmelisiniz. Eğer ilk girişinizde kazanamazsanız bir yılda 3 defa sınava girme hakkınız vardır. Tekrarlanan sınavlar arası en az 90 gün beklemek gerekmektedir. LEED Green Associate ve LEED AP+ sınavlarını ayrı ayrı veya birleşik olarak da yapabilirsiniz. Adaylar genellikle ilk sınav olan Green Associate sınavını kazanıp sonrasında biraz daha çalışarak ikinci sınav olan LEED AP+ sınavına girmektedirler. LEED Green Associate ve LEED AP sınavlarının İngilizce, Fransızca ve Brezilya Portekizcesi, Arapça gibi dil seçenekleri bulunmaktadır. Bilgisayar tabanlı, çoktan seçmeli olan LEED Green Associate sınavı 2 saat (120 dakika) sürmektedir. LEED Green Associate sınavını geçenler seçimlerine göre LEED AP için 2 saat sürecek ikinci bir sınava girebilirler veya 1-2 hafta daha çalışıp ikinci sınav olan LEED AP+ sınavına girebilirler. LEED AP+ sınavına girmeden LEED Green Associate kimlikli olarak da profesyonel hayatlarına devam edebilirler.

Tavsiyemiz, LEED Green Associate Sınavına girmeniz, sonrasında 1-2 hafta daha çalışıp bilgilerinizi pekiştirip sonrasında LEED AP+ sınavına girmenizdir.

LEED Green Associate ve LEED AP+ Kimlikleri

Sınavdan başarılı olup uzmanlık sertifikası alanların uzmanlık belgeleri ömür boyu geçerlidir. Ancak, 2 yıllık döngüler veya raporlama periyotları boyunca yeşil bina sektöründeki LEED sertifikalama yeniliklerinden bilgilenmeleri, teknolojik yeniliklere adapte olmaları, aktif olmaları için her 2 yılda bir kimlik yenileme işlemi yapılmalıdır. 2 yılın sonunda LEED uzmanlık belgesi almış olanların bunu devam ettirebilmeleri için bir çok seçenekleri vardır. Online eğitimlere katılmak, eğitim vermek, fuarlara katılmak, projede çalışmak, USGBC faaliyetlerinde gönüllü olmak gibi bir çok aktivite kimlik sayfanızdan raporlamanız halinde kimliğinizi otomatik olarak yenilemektedir. Tüm aktivitelerin listesi eğitimde aldığınız kapsam dosyası içinde bulunmaktadır. Kimlik yenileme oldukça çabuk ve kolay yapılan bir işlemdir. Eğer kimlik yenileme yapılmaz ise ilgili sınavı yeniden geçmeniz gereklidir. LEED Green Associate veya LEED AP+ uzmanları genellikle her 2 yıl süre aralığında aktivitelerini raporlayıp kimliklerini yenilemektedirler. Bu nedenle LEED AP veya LEED Green Associate'ler ünvanlarını sürdürmek için yaşamları süresince yeşil bina pratiği yapmaya, eğitimi almaya veya vermeye devam etmektedirler. İki yılda bir 50 USD kimlik yenileme ücreti ödenmektedir.


Nasıl LEED Uzmanı Olunmaktadır?

Ekte yer alan infografikte nasıl LEED AP olunabileceği adımlar halinde anlatılmaktadır. Bu konuda ülkemizdeki en kapsamlı LEED Eğitim Programlarını ECOBUILD tarafından verilmektedir. Ülkemizdeki yeşil bina uzmanlarının %90'den fazlasının ECOBUILD eğitimlerinden mezun olmasının nedeni, farkındalık eğitimi değil, sınav başarısını hedefleyen, teknik detayı ağırlıklı olan ve tüm sınav soruları, hesaplama örneklerini içeren bir eğitim olmasıdır.

Tüm bilgileri LEED Online Teknik Eğitim Programı Broşürü'nde bulabilirsiniz.

Ayrıca sıkça sorulan sorular SSS için buradan eğitim sayfamıza ulaşabilirsiniz.

#LEEDSertifikası #LeedforCities #LeedUzmanı #LEEDAP #LeedGreenAssociate

0 görüntüleme

SEKTÖR

LİDERİ

Faaliyet göstermeye başladığımız 2009 yılından bu yana, 150’nin üzerinde kamu ve özel sektör kuruluşuna danışmanlık verdik.