Binanıza LEED Sertifikasını Nasıl Alacaksınız? ve Nasıl LEED Uzmanı Olacaksınız?

En son güncellendiği tarih: 24 Ağu 2020

LEED V4.1 Nedir?

LEED Sertifikası, enerji verimli, yüksek performanslı, çevre dostu ve sürdürülebilir yeşil binaların tasarımı, inşası ve işletmesi için dünya çapında kullanılan bina derecelendirme sistemidir. LEED Sertifikası, teknolojideki ilerlemeye paralel olarak yenilenen versiyonları ile küresel yeşil bina sektöründe 200.000’den fazla kayıtlı ve onaylı proje ve toplam 3 milyar metrekare kapalı alan ile en çok tercih edilen sertifikasyon sistemidir.

LEED Sertifikasının 3. Versiyonu olan Versiyon 2009’un yaygın başarısından sonra, piyasadaki çıtayı yükseltme ve liderliğini sürdürme amaçlı kendini yenileyerek 2014 yılında versiyon 4’ü yayına sunmuştur.

LEED V4 yayınından sonra yeniliklerin hakkında geri dönüşler alarak, herkesin ihtiyaçlarına cevap verecek adımlar atılması hedeflenmiştir. Bu süreçte LEED V4.1 standardının geliştirileceği duyurulmuş ve görüşler alınmıştır. LEED platformu daha kullanıcı dostu, daha erişilebilir ve de daha önce hiç olmadığı kadar işbirlikçi hale getirerek çıtayı yükselteceklerini USGBC açıkladı. LEED derecelendirme sistemlerinde bu güncellemeler ile bugüne kadarki en kapsamlı ve şeffaf platformun oluşturulması amaçlandı. LEED V4.1 26 Mart’ta yayınlanan ilk versiyonu Mevcut Binalarda Operasyon ve Bakım (O+M) sistemi oldu bunu BD+C, ID+C sistemleri ve Leed for Cities takip etti. O+M, Mevcut Binalar Sertifika Sisteminde, sertifikasyon ve dokümantasyon sürecinin basit, veri odaklı ve sürekli olması amaçlanarak LEED V4.1 standardı geliştirilmiştir. LEED V4.1’te bazı kredi başlıkları kaldırılmıştır. Bunun nedeni kredi amaçları güncelleştirilen derecelendirme sistemine dahil edilen yeni sistemde ölçülen sonuçlara katkıda bulunmaması olarak açıklanmıştır.


Projelerde maksimum toplanabilecek puan, 100 puana çekilmiş ve tasarımda yenilik kredilerinin katkısı ise 1 puana düşürülmüştür. Sertifikalı bir proje olabilmek için projelerin en az 40 puanlık performans skoru elde etmeleri gerekmektedir. Beta olarak kullanıma sunulan bu versiyon süreç içerisinde gelişmelere göre kendisini güncelleyerek ilerleyecektir. Beta projelere LEED tarafından ekstra destek sunularak, her bir projeye ekiplerinden bir temsilci dahil ederek süreç boyunca yardımcı olacaklardır.

Bu versiyondaki yeniliklerden ilki sistemin, binanın bütünün yanı sıra iç mekanlar için de kullanılabilir olmasıdır. Sistem, mevcut binaları bina tiplerine göre ayırmaksızın bütün tipler için geçerlidir. Yeni versiyonla gelen bir diğer köklü değişiklik ise GBCI, yani Green Building Certification Institute tarafından geliştirilen ARC platformudur.

Mevcut binalarda ARC platformunu kullanarak beş veri kategorisinde performans değerlendirmesi yapılmaktadır. Enerji, Su, Atık, Ulaşım ve İnsan Deneyimi başlıklarında projelerin performans skorları elde edilerek, proje puanları ortaya koyulmaktadır. Projelerdeki performans skoru belirtilen kategorilerde 365 günlük izlemeye dayalı hesaplanmaktadır. ARC bir sertifikasyon sistemi olmayıp, LEED v4.1 içine entegre edilmiş olan bir platformdur.

Halen LEED V4 ve V4.1 bir arada kullanılabilmektedir. Projeler standart olarak V4’e göre kayıt edilmekte, isteğe bağlı olarak 4.1 seçilebilmektedir.

Konum ve ulaşım, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar, iç mekan kalitesi başlıklarında performansa dayalı önkoşullar sunulmaktadır. Bu kredilerin her birinde belirtilen performans değerlerinin yakalanması gerekmektedir. Kredilerde ortaya konacak olan performanslar ARC platformu aracılığı ile LEED sertifikası almak için belgelenecek edilecek ve sonuçlar bu platformda ortaya çıkacaktır.

LEED V4.1 Sertifika Sistemi ile ilgili en detaylı bilgileri ve rehberleri ECOBUILD’in LEED Eğitimlerinden takip edebilirsiniz. ECOBUILD LEED Eğitimlerine özellikle V4.1’in farklarını ve bunların özet tablolarını katılımcılar ile paylaşmaktadır.


LEED Sertifikası ve LEED Akredite Profesyonel uzmanlık belgesi almak için;

Öncelikle 18 yaş ve üzerinde olmanız zorunludur. Green Associate sınavı için zorunlu olmamakla beraber mutlaka eğitim almanız gerekli. LEED AP sınavına girebilmeniz için kayıtlı bir LEED projesi ile ilgili bir staj/tecrübenizin olması önerilmektedir. Ancak çok sorulan bir sorudur, staj bir zorunluluk değildir. Sadece tavsiye edilmektedir.

Sınav başvuruları 1 yıllık geçerlidir. Yani 1 başvurduktan sonra 1 yıl içinde LEED sınavına girmelisiniz. Eğer ilk girişinizde kazanamazsanız bir yılda 3 defa sınava girme hakkınız vardır. Tekrarlanan sınavlar arası en az 90 gün beklemek gerekmektedir. LEED Green Associate ve LEED AP+ sınavlarını ayrı ayrı veya birleşik olarak da yapabilirsiniz. Adaylar genellikle ilk sınav olan Green Associate sınavını kazanıp sonrasında biraz daha çalışarak ikinci sınav olan LEED AP+ sınavına girmektedirler. LEED Green Associate ve LEED AP sınavlarının İngilizce, Fransızca ve Brezilya Portekizcesi, Arapça gibi dil seçenekleri bulunmaktadır. Bilgisayar tabanlı, çoktan seçmeli olan LEED Green Associate sınavı 2 saat (120 dakika) sürmektedir. LEED Green Associate sınavını geçenler seçimlerine göre LEED AP için 2 saat sürecek ikinci bir sınava girebilirler veya 1-2 hafta daha çalışıp ikinci sınav olan LEED AP+ sınavına girebilirler. LEED AP+ sınavına girmeden LEED Green Associate kimlikli olarak da profesyonel hayatlarına devam edebilirler.

Tavsiyemiz, LEED Green Associate Sınavına girmeniz, sonrasında 1-2 hafta daha çalışıp bilgilerinizi pekiştirip sonrasında LEED AP+ sınavına girmenizdir.

LEED Green Associate ve LEED AP+ Kimlikleri

Sınavdan başarılı olup uzmanlık sertifikası alanların uzmanlık belgeleri ömür boyu geçerlidir. Ancak, 2 yıllık döngüler veya raporlama periyotları boyunca yeşil bina sektöründeki LEED sertifikalama yeniliklerinden bilgilenmeleri, teknolojik yeniliklere adapte olmaları, aktif olmaları için her 2 yılda bir kimlik yenileme işlemi yapılmalıdır. 2 yılın sonunda LEED uzmanlık belgesi almış olanların bunu devam ettirebilmeleri için bir çok seçenekleri vardır. Online eğitimlere katılmak, eğitim vermek, fuarlara katılmak, projede çalışmak, USGBC faaliyetlerinde gönüllü olmak gibi bir çok aktivite kimlik sayfanızdan raporlamanız halinde kimliğinizi otomatik olarak yenilemektedir. Tüm aktivitelerin listesi eğitimde aldığınız kapsam dosyası içinde bulunmaktadır. Kimlik yenileme oldukça çabuk ve kolay yapılan bir işlemdir. Eğer kimlik yenileme yapılmaz ise ilgili sınavı yeniden geçmeniz gereklidir. LEED Green Associate veya LEED AP+ uzmanları genellikle her 2 yıl süre aralığında aktivitelerini raporlayıp kimliklerini yenilemektedirler. Bu nedenle LEED AP veya LEED Green Associate'ler ünvanlarını sürdürmek için yaşamları süresince yeşil bina pratiği yapmaya, eğitimi almaya veya vermeye devam etmektedirler. İki yılda bir 50 USD kimlik yenileme ücreti ödenmektedir.


Nasıl LEED Uzmanı Olunmaktadır?

Ekte yer alan infografikte nasıl LEED AP olunabileceği adımlar halinde anlatılmaktadır. Bu konuda ülkemizdeki en kapsamlı LEED Eğitim Programlarını ECOBUILD tarafından verilmektedir. Ülkemizdeki yeşil bina uzmanlarının %90'den fazlasının ECOBUILD eğitimlerinden mezun olmasının nedeni, farkındalık eğitimi değil, sınav başarısını hedefleyen, teknik detayı ağırlıklı olan ve tüm sınav soruları, hesaplama örneklerini içeren bir eğitim olmasıdır.

Tüm bilgileri LEED Online Teknik Eğitim Programı Broşürü'nde bulabilirsiniz.

Ayrıca sıkça sorulan sorular SSS için buradan eğitim sayfamıza ulaşabilirsiniz.

#LEEDSertifikası #LeedforCities #LeedUzmanı #LEEDAP #LeedGreenAssociate

4,166 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
0