top of page

Yeşil Binalar ve Yeşil Sektör Konferansı

Güncelleme tarihi: 11 Ara 2019

Yeşil Binalar ve Yeşil Sektördeki Son Gelişmeler, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde Yeşil Bina ve Yerleşim Yeri Uzmanı Nursun DOĞRU tarafından 29 Kasım 2019 tarihinde, 200 kişilik bir öğrenci, akademisyen ve yerel yönetici katılımcısına sunuldu.

Toplantıya 200 Katılımcı İştirak Etti

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde Teknoloji Fakültesi “Sektör Buluşmaları” programları kapsamında ECOBUILD’den Yeşil Bina ve Yerleşim Yeri Uzmanı Nursun DOĞRU 200 kişilik geniş bir katılımcı kitlesine;

 • Küresel Isınma ve İklim Değişikliğinin Etkileri

 • Yeşil Şehircilik

 • Yeşil Binalar

 • Bina ve Şehir enerji Sistemleri

 • Şehir ve Bina Sera Gazı Emisiyonları

 • Yeşil Bina Uzmanlığı ve Sektördeki Yeni İş Alanları konusunda 3 saat süren detaylı bir konferans verdi.

Katılımcılar arasında Isparta’nın önemli yerel yöneticileri yer aldı.

Katılımcılar arasında;

 • Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin GÖZGÜN

 • Isparta Güneykent Belediye Başkanı Metin KUTSAL

 • Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat SELBAŞ

 • Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Bölüm Başkanları

 • İnşaat, Bilgisayar, Enerji Sistemleri, Makina ve Mekatronik Bölüm Başkanları

 • Akademisyenler ve Araştırma Görevlileri

 • Lisans, Lisansüstü ve Doktora Öğrencileri yer aldılar.

Yeşil Binalar ve Yeşil Şehirler Geleceğimizdir

Yeşil Bina ve Yerleşim Yeri Uzmanı Nursun DOĞRU yaptığı sunumda özellikle yeşil bina ve yeşil şehirciliğin dünyada ve Türkiye’de kazandığı önemi belirtti. Sumumda yeşil şehirlerin iklim değişikliğine uyum konusunda çok önemli yer tuttuğunu ifade eden Nursun DOĞRU, yeşil şehirler diğer şehirilere göre %80 daha az sera gazı emisyonu yapıyor dedi. Ülkemizdeki enerji bağımlılığının, yeşil binalar, yeşil kentsel dönüşüm, yeşil planlama ilkelerinin hayata geçirilmesi ile azaltılabileceğini belirtti. Bu konuda yürürlükte olan mevzuat ve Bakanlıklarla yapılan çalışmalara da değindi.

ECOBUILD’in Projeleri ve Başarılı Örnekler

Yeşil Bina ve Yerleşim Yeri Uzmanı Nursun DOĞRU, ECOBUIL’in 2009’dan bu yana ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında yürüttüğü projelerden örnekler verdi. Berlin’de ECOBUILD’in dünya yeşil bina sektörüne sağladığı katkılar nedeni ile ABD Yeşil Binalar Konseyi USGBC tarafından Yeşil Bina Lideri ÖDÜLÜ’nü aldığını belirtti. Özellikle yeşil bina ve enerji verimli bina arasındaki farklara değinen Nursun DOĞRU yeşil binaların enerji verimli binalara göre 5 kat daha fazla sera gazı emisyonu tasarrufu yaptığını ifade etti. Enerji verimliliği konusunda İzmir havalimanında %55, Çorum Devlet Hastanesinde %65, Kuzu Effect Projesinde %45 daha az enerji tüketen binaları projelendirdiklerini ve danışmanlık yaptıklarını kaydetti.

Yeşil Bina ve Yerleşim Yeri Uzmanı Nursun DOĞRU’ya Teşekkür Belgesi

Yeşil Bina ve Yerleşim Yeri Uzmanı Nursun DOĞRU’ya Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof Dr. Reşat Selbaş ve Rektör Prof Dr. İbrahim DİLER tarafından geleceğimizin uygulama yönü güçlü mühendislerini yetiştirmeyi amaçlayan Teknoloji Fakültesi Ailesi adına düzenlenmiş olan konferanstan dolayı Teşekkür Belgesi verildi.

84 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page