top of page

LEED Sertifikası Nasıl Alınır?

Güncelleme tarihi: 25 May 2022

LEED Sertifikası, Leadership in Energy and Environmental Design, Enerji ve Çevreye Duyarlı Tasarımda Liderlik kelimelerinin baş harflerinden oluşan, USGBC Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş bir Çevre Dostu, Enerji Verimli ve Sağlıklı Bina sertifikasıdır. ECOBUILD 2009 yılından bu güne ülkemizde ve yurt dışında LEED Danışmanlığı konusunda hizmet sağlamaktadır. LEED Sertifikası Sayfamızı Ziyaret Ediniz...


LEED Sertifikası Binalara Verilir

LEED Sertifikası binalara verilen bir sertifikadır. Öncelikle, binalara, kampüslere, mahallelere ve hatta şehirlere çevre, sağlık ve ekonomi performanslarına göre verilen LEED Sertifikasının ürünlere verilmediğinin bilinmesi gereklidir. LEED bir yapı malzemesi veya ürün sertifikası değildir.


LEED Sertifikası Şartları Yerine Getirilmelidir

LEED Sertifikası sadece belirli şartlar yani bir teknik gereklilikler listesi yerine getirilerek alınan bir sertifikadır. LEED Sertifikası, yeşil bina, enerji verimliliği ve insan sağlığını ilgilendiren modellemeler ve proje uygulamaları gerektirmektedir. Yani LEED danışmanları teknik danışmanlık yaparak bina ile ilgili en başta enerji ve gün ışığı ile ilgili modellemeler yapmak durumundadır.


LEED Sertifikası dünyada binalara verilen en prestijli sertifikadır. LEED Sertifikası binanın yaklaşık olarak 110 konuda çevre, sağlık ve ekonomi performansı göstermesini gerektirir. COVID-19 sonrasında LEED sağlık kriterleri sağlıklı binalar için vazgeçilmez bir gerekliliktir.

LEED danışmanlığı yapan ve projeyi yapan firma, ayrıca dünyadaki bina teknolojisini takip etmek ve en güncel ve verimli sistemleri önermek, mimariden peyzaja kadar tüm projelerde en ilerici yaklaşımları bilmek, proje ekiplerine ve önermek ve tekniğine uygun olarak uygulatmak sonra da inşa ettirmek durumundadır. Bunlara ilave olarak da projelerdeki gerekliliklerin kontrol sürecine katılmalıdır.

Bu anlamı ile yeşil bina konusunda uzmanlığı olan ve inşaat konusunda tecrübeli LEED danışmanları projelerde zamanda ve giderlerde yüksek verimlilik, ekonomi, teknoloji ve güven sağlarlar. LEED sertifikası konusunda uzmanlaşmış olan LEED AP’ler yeşil bina ile ilgili tüm konu başlıklarında uluslararası standartları öğrenmek, hatta uluslar arası yönetmelikleri ezberle bilmek, bugün tüm dünyada en çok bilinen yeşil bina uygulamalarına hakim olmak, yaklaşık değerler ile fizibilitelerini hesaplayabilmek gibi zorluklarla yetişirler.

ECOBUILD, ülkemizde yeşil bina uzmanı LEED AP’lere sahip projelerinde başarılar elde etmiş ve USGBC tarafından Yeşil Bina Lideri seçilerek GREENBUIL EXPO Europe’de ödüllendirilmiştir. Avrupa’da sadece 3 firmanın aldığı, USGBC gibi etik değerlerin en üst düzeyde tutulduğu ve her kararın seçim ve oylama ile alındığı bir dünya çevre devinden bu ödüle sahip olmak oldukça zorlu bir süreç olarak gerçekleşmiştir. Bu anlamlı ödülü almak için, çok çalışmak, yaptığı işi sevmek, sürekli okumak, mesleği ile ilgili yılın 2/3’ünü seyahatte geçirmek, iyi bir çevreci olmak ve en önemlisi tüm bunları güçlü ve kaliteli bir şirket yapısı ile kurumsallaştırmak gereklidir.


LEED Sertifikası Süreci

Aşağıdaki infografikte LEED Sertifikası Süreci yer almaktadır. LEED Sertifikası süreci ne kadar erken başlar ise proje o derece yüksek başarı elde eder. LEED Sertifikası süreci arsa yer seçiminden itibaren puanlamaya tabidir. Bu nedenle LEED hedefli projeleri olan bina sahipleri, projenin hemen başında LEED uzmanları ile çalışmaya başlamalıdır.

LEED Sertifikasının Avantajları Nelerdir?

LEED Sertifikası, binaların ülkesel kural ve yönetmeliklerin gerekliliklerinden daha öteye gidilerek enerji verimliliğinde, çevreye ve insan sağlığına duyarlılıkta tasarlanmasını sağlar. Dolayısıyla yatırımcı için LEED Sertifikası almaya karar vermek, iyi bir LEED Danışmanı ile çalışmayı, uluslararası en son çıkan yapı normlarını kullanmayı, standartların üzerine çıkmayı, tüm proje ekipleri ile birlikte araştırma yapmayı, projenin her detayını önemsemeyi, iyi bir devre alma ve kontrol sürecini gerektirmektedir. Bu sayede LEED Sertifikalı binalar daha enerji verimli, suyu daha tasarruflu kullanan, çevreye daha az zarar veren ve daha sağlıklı yaşanabilir mekanlar olurlar. Sonuç olarak LEED Sertifikası, binanın uluslararası platformlarda tanınmasını, değerinin artmasını ve binayı yapan şirket ve kurumların prestij kazanmasını sağlar. LEED Danışmanı burada en önemli ufuk açıcı unsurdur. Proje ekipleri ile bilgi paylaşımında bulunabilecek seviyede bir LEED Danışmanı yapınızın 50 yıllık yaşam döngüsü içinde size milyonlarca dolar getiri sağlayacaktır. Lütfen, Neden LEED Sertifikalı Binalar yapmalıyız? broşürünü inceleyiniz.

ECOBUILD USGBC üyesidir. 2009 Yılında kurulmuştur. Sektöründeki en büyük referanslara sahip olan firmadır. Türkiye ve yurt dışında LEED AP BD+C, LEED® AP ND, Envision SP Akredite Profesyonel kimliklerine sahip olarak, ulusal-uluslararası proje tecrübesiyle, LEED Sertifikası, LEED Eğitimi, yeşil bina tasarım, inşaat, sertifikalandırma ve yeşil malzeme üretim süreçlerinde danışmanlık hizmeti sunmaktadır. ECOBUILD, ISI üyesi ve Envision Yeşil Altyapı Projeleri Denetleyicisi yetkisine sahiptir. Köprü, otoyol, baraj ve benzeri altyapı projelerinin yeşil altyapı sertifikası alması konusunda denetim ve danışmanlık yetkisine sahip tek Türkiye firmasıdır. ECOBUILD, ABD Dışişleri Bakanlığı’na yeşil bina danışmanlığı yapan dünyadaki 4 firmadan birisidir.


LEED Sertifikası Alınmasına Hibe Destek Başladı

Türkiye’de Devlet Özel Sektör Yatırımlarına LEED Sertifikası Alınmasına Hibe Destek Veriyor

Uzun yıllardır yeşil bina sektörünü desteklemeyen Türkiye, LEED Sertifikasına hibe teşvik vermeye başladı. Dünyada değişen piyasa şartlarına Türk yatırımcılarının uyum sağlaması için LEED Sertifikası desteklenmeye başladı. Bu hibe teşvik, dolaylı da olsa yeşil binaların desteklenmesi anlamına geliyor.


Türkiye’de yer alan firmalar özellikle çevreye ilişkin uygulamaları ve belgeleri konusunda dünyanın oldukça gerisinde kaldı. Buna ilişkin olarak, T.C. Ticaret Bakanlığı ülkemizdeki şirketlerin rekabet güçlerini arttırmak için, yurt dışından talep edilen bazı sertifikalara sahip olmak isteyen firmalara hibe destek verme kararı aldı. Hibe desteği verilen sertifikaların arasında LEED Yeşil Bina Sertifikası da yer alıyor. Bu durum, Türkiye’de yeşil bina sektörünün dolaylı olarak desteklenmesi anlamına da geliyor. Üretim tesislerine, AR-GE, teknopark, ofis, lojistik merkez, data center binalarına ve diğer firma yapılarına LEED Sertifikası alınması konusunda hibe verilmesi Türk firmalarının dış pazarda rekabet gücünü arttırmayı hedefliyor. LEED Sertifikası Hibe Teşvikleri Broşürünü inceleyiniz.


ECOBUILD, WELL AP Akredite Uzman kimlikli olarak sağlıklı binalar konusunda Türkiye'de ve yurt dışında hizmet vermektedir. ECOBUILD, Doğayı ve insan sağlığını koruyan, imalatı ekonomik ve çevreci olan malzeme, bina ve kentsel gelişme alanları projeleri için müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunmaktadır.

ECOBUILD, İklim Değişikliği Eylem Planı, Şehir Sera Gazı Emisyonu Envanteri Raporlaması, LEED for Cities Yeşil şehir Sertifikası, LEED ND Yeşil Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Sertifikası başlıklarında yeşil şehircilik hizmeti sunmaktadır. LEED Sertifikası hedefli projelerinizde ECOBUILD ile çalışınız.

740 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page