top of page

Yeşil Projeler


Yeşil projeler dünyada her geçen gün artmaktadır. Bu projeler temelde LEED Sertifikası Kriterlerini baz alan yaklaşımlar sergilemektedir. Yeşil Proje yapmak isteyen mimarla ve işverenlerin ilk yapması gereken LEED Sertifikası’nın ilgili sisteminin eğitimi alınmalı, danışman firma olarak ECOBUILD ile anlaşılmalı ve eksiksiz bir yeşil bina projesine bu sayede başlanılmalıdır. Örneğin LEED for Homes alçak katlı konutlar için, LEED for Healtcare Hastaneler için kullanılmalıdır.

Yeşil projeler, bu konuda tecrübeli LEED danışmanı ve entegre proje ekibi ile ortaya çıkarlar. Aşağıda sunduğumuz örnek Avusturalya’dan bir yeşil ev projesi. Projede uygulanan yeşil proje kriterlerinden bazıları yazımızda yer almaktadır.

Iron Maiden House, Yeşil Bina olarak sürdürülebilir hedefli olarak Hong Kong'da uzun yıllar yaşadıktan sonra Sydney’e taşınan ve yeşil bir ev isteyen beş kişilik bir aile için CplusC Mimarlık tarafından tasarlanmıştır. Yeşil Ev olarak tasarlanan ev 2018 yılında en başarılı ev ödülünü almıştır.

Sürdürülebilir malzemelerden, sürdürülebilir beton, geri dönüşümlü çelik, yerel ahşap ve geri dönüşümlü camdan yapılmıştır. Bina enerji ve su verimlidir. Kendi gıda üretimini yapabileceği bir bahçesi vardır. Gün ışığı modeli yapılmış ve aydınlatma için diğer evlere oranla çok daha az enerji harcamaktadır. Boyalar ve yapıştırıcılar VOC içermemekte, kanserojen madde ihtiva etmemektedir. Bina LEED for Homes hedeflidir.

Bina yağmursuyu hasadı yapmakta ve gri su kullanmaktadır. Bina çevresindeki tüm bahçe geçirgen yüzeydir ve hasat edilmeyen yağmur suyunun yer altı kaynaklarını beslemesini sağlamaktadır. Bina bahçesi ısı adası etkisi planlanarak yapılmıştır ve adaptif bitkilendirme ile xeriscaping uygulaması yapılmıştır.

Tasarım çok sadedir ve zemin seviyesindeki açık alanlara akan zarif yaşam ve eğlence alanları sunarken, yükseltilmiş bir dış koridor, yeşil alanlara ve yüzme havuzuna bakan çocukların yatak odalarını birbirine bağlamaktadır. Evde, 3 çocuk için çocuklar için özel oynama alanları vardır.

Sydney’in kuzey kıyısında bulunan Iron Maiden House, Lane Cove Nehri ve Sidney CBD’nin manzarasına sahiptir. Ev, azami yükseklik bakımından acil komşularla tutarlı ve saygılıdır. Bununla birlikte, bina formu, bölgede tipik olarak bulunan üçgen evlerin modern bir yeniden yorumlanmasıdır.

Tasarım, açık bir sitedeki gizliliği korurken halka açık bir varlık sergilemektedir. Kendine özgü kaplama, zamanla yaşlanıp paslanmış kenarlar geliştirmek üzere tasarlanan ikonik Avustralya yerel malzemesinin temelidir.

Sürdürülebilir ev tasarımında ECOBUILD ile çalışınız. Yeşil Evlerinize LEED Sertifikası alınması için ECOBUILD’den yeşil bina danışmanlık hizmeti alınız. Projelerimizi incelemek için sitemizdeki projeler başlığını tıklayınız.

391 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page